Program “Mecenat” w gronie najlepszych
Jakie są najlepsze programy stypendialne w Polsce? Ile wynosi średnie stypendium w Polsce? Czy społeczne programy stypendialne oferują coś więcej, niż tylko pieniądze? Odpowiedzi na te i inne pytania udzieliła konferencja „Mapa stypendiów w Polsce”, która odbyła się w 26 listopada 2013 r. w Warszawie. Organizatorami przedsięwzięcia były Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności i Fundacja Dobra Sieć. Podczas konferencji przedstawiono laureatów Konkursu „Dobre Stypendia 2013”, wśród których znalazło się Towarzystwo Kulturalne „Echo Pyzdr”- organizator programu stypendialnego „MECENAT”.
Mam przyjemność poinformować państwa, że dzięki pracy środowiska organizatorów programów stypendialnych, w najnowszym projekcie zmian w ustawie o szkolnictwie wyższym znalazł się zapis, który zrównuje programy stypendialne organizacji pozarządowych z programami innych podmiotów.
– tymi słowami rozpoczął konferencję Dyrektor Programowy Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności Radosław Jasiński.
Przyszłość stypendiów – komunikacja!
Podczas konferencji zaprezentowany został „Stylebook komunikacji zadaniowej dla stypendiów w Polsce” – efekt pracy środowiska skupionego wokół programów stypendialnych. Stylebook to propozycja nowego sposobu komunikowania o stypendiach, który pozwoli organizatorom i wszystkim zainteresowanym mówić o stypendiach w ciekawy sposób, przedstawiać je jako szansę na rozwój. To praktyczne narzędzie może być wykorzystywane w budowaniu informacji prasowych, ogłoszeń o naborze wniosków stypendialnych, regulaminów, korespondencji z potencjalnymi darczyńcami i stypendystami. Wraz z zespołem zaczęliśmy zastanawiać się nad tym, jak mówić o programach stypendialnych, by przeświadczenie o ich jakości narodziło się w głowach odbiorców, którzy są w naszym otoczeniu. Odbiorcy to również opinia publiczna i media. – powiedział podczas swojej prezentacji Jan Domaniewski, ekspert komunikacji zadaniowej. Podczas panelu dyskusyjnego, moderowanego przez dr Jacka Wasilewskiego (Uniwersytet Warszawski) wspólnie przyznano, że nowa komunikacja może otworzyć drogę do dobrej przyszłości dla rynku stypendialnego w Polsce.
„Białe plamy” na mapie stypendiów?
Uczestnicy konferencji zapoznali się z wynikami pierwszego ogólnopolskiego badania społecznych programów stypendialnych „Mapa Stypendiów”, przeprowadzonego przez Pracownię Badań i Innowacji Społecznych „Stocznia” na zlecenie Fundacji Dobra Sieć, Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności i Fundacji BGŻ. Dzięki badaniu wiemy, że najsilniejszym „graczem” na arenie obywatelskich programów stypendialnych są organizacje pozarządowe, drugą co do wielkości grupą są zaś samorządy. Stypendia cieszą się również dużą popularnością wśród firm i fundacji korporacyjnych, które najchętniej profilują programy w kierunku specjalistycznego rozwoju naukowego młodzieży. Badanie przeprowadziliśmy na podstawie największej w tym momencie bazy programów stypendialnych portalu mojestypendium.pl. – relacjonowała Magda Biejat ze „Stoczni”, autorka raportu. Całość publikacji dostępna jest na stronie programu Fundacji Dobra Sieć www.mojestypendium.pl.
Badanie pokazało również, które z obszarów rynku obywatelskich programów stypendialnych wymagają wzmocnienia i większego zaangażowania organizatorów. Teraz, gdy znamy wyniki tych badań, możemy myśleć nad podziałem zadań i wspomaganiem tych typów stypendiów, których wciąż jest niewiele. – komentowała podczas panelu dyskusyjnego Małgorzata Zdzienicka-Grabarz, Prezes Fundacji BGŻ.
Najlepsze programy stypendialne w Polsce
Podczas konferencji przedstawiono laureatów Konkursu „Dobre Stypendia 2013”. O miano najlepszego programu stypendialnego już po raz czwarty walczyły organizacje pozarządowe, samorządy, firmy i fundacje korporacyjne. Laureatami czwartej edycji Konkursu zostali:
– w kategorii „Programy stypendialne uczelni wyższych”: Fundacja Rozwoju Politechniki Wrocławskiej, organizator programu stypendialnego dla niepełnosprawnych studentów,
– w kategorii „Lokalne programy stypendialne NGO”: ex aequo Towarzystwo Kulturalne „Echo Pyzdr”, organizator programu stypendialnego „MECENAT” oraz Fundacja „Sokólski Fundusz Lokalny”, organizator programu stypendialnego „Prymus”,
– w kategorii „Ogólnopolskie programy stypendialne NGO”: ex aequo Fundacja Pro Akademika organizator Funduszu Stypendialnego Talenty oraz Towarzystwo Szkół Zjednoczonego Świata im. prof. Pawła Czartoryskiego, organizator Kwalifikacji stypendialnej do szkół UWC oraz szkół prywatnych. Wyróżnienie w tej kategorii otrzymało Towarzystwo Pomocy Dzieciom i Młodzieży z Cukrzycą, organizator programu stypendialnego „Słodycz wiedzy”.
– w kategorii „Samorządowe programy stypendialne – duże”: Urząd Miasta Poznania, organizator programu Stypendia Miasta Poznania dla studentów poznańskich uczelni,
– w kategorii „Samorządowe Programy stypendialne – małe”: Gmina Miejska Świdnik. W tej kategorii wyróżniono również Urząd Gminy Zawoja.
– w kategorii „Programy stypendialne firm” laureatami Konkursu „Dobre Stypendia 2013”: ex aequo Fundacja „ORLEN – DAR SERCA”, organizator programu stypendialnego „MISTRZOWIE CHEMII” oraz Fundacja Tygodnika POLITYKA, organizator programu Nagrody Naukowe POLITYKI.
Kapituła Konkursu „Dobre Stypendia 2013” zdecydowała się w tym roku przyznać również nagrodę specjalną za wieloletnią i konsekwentną realizację programu, stanowiącego szczególny wkład w rozwój kapitału intelektualnego kraju. Laureatem tej wyjątkowej nagrody została Fundacja Tygodnika POLITYKA, organizator programu Nagrody Naukowe POLITYKI.
Celem cyklu konferencji „Dobre stypendia”, w ramach którego odbyło się wydarzenie, jest zidentyfikowanie najważniejszych kierunków rozwoju polskiego rynku stypendiów. Jest nim również wyznaczanie nowych trendów i wspólna nauka organizatorów programów stypendialnych. Naszą szansą jest to, że będziemy działali wspólnie. Spotykamy się tutaj, by podzielić się doświadczeniami, a zaraz przystąpimy do kolejnego roku ciężkiej i wytrwałej pracy. – podsumował konferencję Radosław Jasiński.