Polska Mafia Naukowa w Cambridge

Polska Mafia Naukowa w Cambridge

Towarzystwo Kulturalne „Echo Pyzdr” z dumą dzieli się wiadomością o sukcesach naukowych swej członkini Kiry K. Kempińskiej. Kira K. Kempińska doktoryzuje się na University College London (UCL) w analizie dużych danych, w dziedzinie sztucznej inteligencji. We współpracy z londyńską policją realizuje od 2 lat projekt o nazwie: „Crime, Policing and Citizenship” (Przestępczość, Policja i Obywatele) służący poprawie bezpieczeństwa w Londynie.

Na zorganizowanej przez studentów polskich, studiujących na angielskich uczelniach, konferencji: „Science. Polish Perspectives” w Cambridge (30-31 października 2015) Kira prezentowała wyniki swoich analiz podejmując próbę odpowiedzi na pytanie: „Czy przy pomocy dużych danych możemy zwalczyć przestępczość?”

Prezentacja cieszyła się dużym zainteresowaniem ze względu na swą innowacyjność i ciekawe wyniki, które dają pozytywną odpowiedź na stawiane pytanie. Wywiad z Kirą K. Kempińską pt.: „Program pomoże londyńskim policjantom walczyć z przestępczością” transmitowała TVN24Bis w swoim bloku wydarzeń ze świata (link do wywiadu: http://tvn24bis.pl/ze-swiata,75/program-pomoze-londynskim-policjantom-walczyc-z-przestepczoscia,592805.html ).

Młodych polskich naukowców biorących udział w konferencji dziennikarze okrzyknęli „Polską Mafią Naukową” ze względu na świetną organizację i bardzo wysoki poziom naukowy wydarzenia. Wielu uczestników zasili z pewnością wkrótce jakość polskiego życia naukowego, jeśli tylko polskie środowiska naukowe będą tym zainteresowane.

University College London (UCL) został założony w roku 1826. Należy do elitarnej grupy uniwersytetów o nazwie „Russel Group” (sieć 24 uniwersytetów brytyjskich, których działalność skupiona jest na badaniach naukowych) oraz do grupy: „Golden Triangle”, do której należą wiodące brytyjskie uniwersytety (Oxford, Cambridge, Londyn). UCL składa się z 10 wydziałów, które składają się z ponad 100 instytutów i centrów badawczych. Według światowego rankingu QS World University Rankings, University College London (UCL) skwalifikowany został na miejscu 4. w świecie i 2. w Europie. Należy też do pierwszej piętnastki najczęściej cytowanych uniwersytetów na świecie. Jego dewiza to: „Cuncti adsint meritaeque expectent praemia palmae” (łac.) co oznacza: „Niech przybędą ci, którym wraz z zasługą należy się największa nagroda”.