Film Rezurekcja w Blizanowie

Film Rezurekcja w Blizanowie

Mamy zaszczyt uczestniczyć w spotkaniu poświęconym walce Polaków na Kresach o zachowanie wiary i tożsamości. Obok promocji książki: “Wiara na wygnaniu” ks. dr Błażeja Michalewskiego zaprezentowany zostanie film “Rezurekcja”, którego producentem jest Towarzystwo Kulturalne “Echo Pyzdr”. Film Rezurekcja stanowi dziś pomost między Polakami w kraju i poza krajem wyrażony kodem kulturowym jakim jest Rzeczpospolita Polska. 

Film dokumentalny „Rezurekcja” opisuje epizod z historii wsi Słoboda Raszków w Naddniestrzu, którą od XVIII wieku w ponad 80% zamieszkują  Polacy. W latach 70.tych XX. wieku mieszkańcy wybudowali kościół katolicki wbrew decyzji komunistycznych władz. Po odprawieniu pierwszej mszy świętej władze te zdecydowały kościół zburzyć. Wierni zaczęli odprawiać nielegalne msze święte w prywatnych domach, co trwało 10 lat. W końcu lat 80.tych ponownie podjęli budowę kościoła na działce podarowanej im przez prawosławną sąsiadkę. Rozpoczęła się epoka Gorbaczowa i drugi kościół przetrwał. Stoi do dziś stanowiąc centrum życia współczesnej Polonii ze Słobody Raszków.
Film zrealizowany w językach: polskim, rosyjskim, angielskim i włoskim. Powstał dzięki nieodpłatnej pracy wszystkich zaangażowanych w jego produkcję osób, nie otrzymał dofinansowania. I tak: scenariusz: Antonina Pietrasz, reżyseria: Sebastian Czech, montaż i udźwiękowienie: Tomasz Pieniak, animacje: Piotr Walichnowski – Stowarzyszenie Miastoport, zdjęcia fotograficzne – Magdalena Adamczewska, animacja zdjęć: Paweł Waligóra, tłumaczenia: Inha Czech (j.rosyjski), s. Renata Dokowicz (j. włoski), Radosław Kowalski (j. angielski), narracja historyczna: ks. dr Błażej Michalewski, producenci: Wiesława i Przemysław Kowalscy – Towarzystwo Kulturalne “Echo Pyzdr”. Twórcy filmu współpracowali w większości nie znając się wzajemnie, ponieważ na co dzień żyją i pracują w różnych miejscach: Naddniestrze, Londyn, Pyzdry, Kalisz, Poznań, Warszawa, Lipe. Do pierwszego spotkania doszło po zakończeniu prac nad filmem w 2022 roku