REZUREKCJA w Naddniestrzu

REZUREKCJA w Naddniestrzu

Towarzystwo Kulturalne „Echo Pyzdr” rozpoczyna realizację produkcji filmu dokumentalnego o niezwykle dramatycznej historii parafii św. Marty w Słobodzie Raszków w Naddniestrzu (Mołdawia). W dniach 16 – 23 kwietnia 2019 zebrana zostanie dokumentacja filmowa w Mołdawii i Naddniestrzu, w tym wywiady oraz zapis uroczystości wielkanocnych. Tytuł powstającego filmu: „Rezurekcja” nawiązuje do Święta Zmartwychwstania Pańskiego oraz do wydarzeń z przełomu lat 70 i 80.tych w Słobodzie Raszków. Ówczesne władze zburzyły nowo powstały kościół katolicki, którego ukrytą, podziemną, działalność miejscowa wspólnota katolicka Polaków przeniosła na 10 lat do swoich domów prowadząc tzw. „kościół domowy”. W latach 90.tych ponowiono próbę pobudowania kościoła na prywatnej działce podarowanej katolikom przez wyznawczynię prawosławną. Kościół ten do dziś służy miejscowym Polakom, którzy stanowią ponad 80% mieszkańców wsi. „Rezurekcja” najbardziej odpowiada duchowi tych wydarzeń.

Realizatorzy projektu: Sebastian Czech (kierownik produkcji i kamerzysta), Magdalena Adamczewska (fotograf) oraz Wiesława i Przemysław Kowalscy (pomysłodawcy i producenci) rozpoczęli realizację w wolontariacie, ze środków własnych. Złożony wniosek do Senatu RP nie otrzymał dofinansowania. Ponieważ świadkowie wydarzeń są w podeszłym wieku nie można przesunąć realizacji na nieokreślony późniejszy termin.  Realizatorzy wierzą, że “gdy sprawa jest słuszna, to cud się zdarzy” i znajdzie się dofinansowanie. Dla Polaków zamieszkałych we wsi Słoboda Raszków posiadanie własnego kościoła, to podstawa polskiej tożsamości. Historia walki o parafię jest historią walki o polskość.

Realizatorzy filmu zaproszeni zostali przez Ambasadora RP w Kiszyniowie (Mołdawia) dr hab. Bartłomieja Zdaniuka na spotkanie inaugurujące projekt. Planowane jest także spotkanie z Księdzem Biskupem Mołdawii Jego Ekscelencją Antonem Cosa.